Ayakkabımızın Teknik Özellikleri

Dünyada yapılan bir araştırmaya göre, yeni doğan çocukların yüzde 99’nun ayakları sağlıklı olmaktadır.

Aynı araştırmanın sonuçlarından biri de bu çocukların yüzde 46’sının ortopedik ayakkabılar giydiğinden dolayı herhangi bir problem yaşamadan yürüme evresini tamamladığı, yüzde 53’lük bölüm ise ortopedik ayakkabılar giymediğinden dolayı çeşitli tedavisi mümkün veya mümkün olmayan rahatsızlıklarla karşı karşıya kalmaktadır.

“Sizin çocuklarınızın da yürüme evresindeki ayakkabılarından doğan sorunlar nedeniyle herhangi bir rahatsızlık yaşamaması adına uzmanlarımız ile birlikte en makul kriterleri araştırıp, anayasamız haline getirdik. Bunu sizinle paylaşmanın gururunu yaşıyoruz.”

1 Bağcıklı Olması Zorunludur!
Günümüzde çocuk ayakkabılarının tamamına yakını cırtlı / yapıştırmalıdır.

Günümüzde yürümeye yeni başlayan çocuklar için tercih edilen ayakkabıların yüzde 80’e yakını yapıştırmalıdır. Çünkü bu tarz ayakkabıları giydirip çıkarması daha kolay olduğuna inanılır. Fakat bu düşünce ve eylem çok yanlıştır. Standart kalıplarda üretilen ayakkabılar cırtlar kapatıldığında, ayakkabının ayağı tamamen sarmasını engeller ve yürümeyi zorlaştırır. Aynı zamanda içe-dışa basma riskleri de çok yükseleceğinden tedavisi mümkün olmayan rahatsızlıklara sebep olabilir.


İlkadim Ortopedi olarak yürüme evresinde giyilecek ayakkabıların kesinlikle bağcıklı olmasını öneriyoruz. Bu sebeple, ortopedi uzmanlarımızın uyarılarını dikkate alarak üretimimizin tamamını bağcıklı olarak üretmeye devam ediyoruz. Yoğun talep olmasına ve üretimi bağcıklı ayakkabıya göre daha kolay olmasına rağmen yapıştırmalı ayakkabıların sağlıklı olmaması gerekçesiyle üretimini yapmamaktayız!


Yukarıda anlattığımız olumsuzluklardan dolayı, çocuğumuzun ilk yürümeye başladığı ayakkabıları, kesinlikle bağcıklı olmalıdır!

2 Soft Effect İç Taban Olması Zorunludur!
Soft Effect İç Taban ile Çocuğunuzun Ayağı Hiç Olmadığı Kadar Rahat Olsun!

Çocuklarımızın yürümeyi öğrenmesine paralel ayaklarınının kavis ve iç gelişim süreci de hız kazanmaktadır.


Bu gelişim süreci boyunca ayak kavislerinin oluşumunu destekleyen ve düz taban olmasını engelleyecek özellikler taşıyan ayakkabılar tercih edilmelidir. İlkadım Ortopedi olarak, ayakkabılarımızın tamamında SOFT EFFECT taban kullanarak bu olumsuzlukları yok edip çocuğunuzun düz taban olma riskini de ortadan kaldırıyoruz.

3 İçi ve Dışı %100 Deri Olması Zorunludur!
%100 derilerin özelliği sıcağı ve soğuğu içine geçirmiyor olmasıdır.

Yüzde 100 deri ayakkabının özelliği; sıcağı ve soğuğu geçirmiyor olmasıdır. ilkadım Ortopedi olarak üretimlerimizin tamamında ayakkabılarımızın hem dış yüzeyinde hem de iç yüzeyinde hakiki deriler kullanılmaktadır.


Bu sebeple; dört mevsim giyilebilecek standartta bulunmaktadır. Ürünlerimiz, sonbahar ve kış aylarında çocuklarımızın ayaklarını üşütmez; ilkbahar ve yaz aylarında ise terletmez.

Böylelikle çocuklarımızın ayakları konforlu ve sağlıklı bir şekilde yürüme evresini tamamlamaktadır.

4 Yüksel Konçlu Olması Zorunludur!

Yüksek konçlu ayakkabıların çocuklarımızın ayak bileklerinden sararak düzgün adım atmasına yardımcı olup ayak burkulmalarını ortadan kaldırdığı tesbit edilmiştir.

5 Ön Kısmının Derin Olması Zorunludur!

Yürüme evresinde kullanılacak ayakkabılarının ön kısmının ayak parmaklarına ve tırnaklarına baskı yapmayacak düzeyde derin olması gerektiği, bu özelliğe sahip olmaz ise parmaklarına baskı yaparak tırnak batmalarına sebep olduğu tesbit edilmiştir.

6 Önü ve Arkası Kapalı Olup Sert Olması Zorunludur!

Çocuklarımız yürümeyi yeni öğrendiğinden, yürüme esnasında herhangi bir sert cisme çarpma riskinin fazla olduğu bu sorunu tamamen ortadan kaldırmak için hem ayakkabı üst modelinin hem de alt taban model tasarımının çarpmada alınan darbenin şiddetini azaltarak ayağına ulaşmasını engelleyecek şekilde tasarlanması gerektiği tesbit edilmiştir.

7 Hafif Olması Zorunludur!

Çocuklarımızın ilk ayakkabı giydiği için ağırlığını hissetmemesi gerektiği, uzun süre boyunca ayakkabı giymediklerinden ayakkabıyı yük olarak görüp yürüme arzusundan vazgeçebileceği gibi ayakkabılardan hemen kurtulmak da istediği tesbit edilmiştir.

8 Esnek Olması Zorunludur!

Çocuklarımız ayakkabı ile yürümeye başladığında, çıplak ayakla ayak parmakları nasıl esniyorsa ayakkabının da sadece ayak parmaklarının esnemesine yardımcı olması gerektiğine aksi hallerde yürürken parmak uçlarına basacağı veya adım atarken zorlandığından yürümek istemediği tesbit edilmiştir.

9 Yüksek ve Thomas Topuk Olması Zorunludur!

Ayakkabılarınçocuklarımıza yürüme evresinde adım atmalarında yardımcı olabilmesi için ayakkabıda kullanılan tabanın topuğunun yüksek olması gerektiği içe basmasını da ortadan kaldırmak için thomas( topuğun iç tarafının uzun olması)topuklu olması gerektiği tesbit edilmiştir.

10 Kaygan Olmaması Zorunludur!

Yürümeye yeni başlayacak çocuklarımızın tamamına yakını yeşil alan gibi doğal yerlerde veya ev içerisinde yürüme evrelerine başladığı bu alanlarında kaygan zeminler olduğu tesbit edildiğinden bu evrede giyilen ayakkabıların kesinlikle kaygan olmaması gerektiği tesbit edilmiştir.

  • 0533 457 32 38Bilgi & Destek Hattı
ilkadim ayakkabisi
Kullanıcı Yorumları
100% Mutlu Müşteriler
Mutlu müşteriler oluşturmak ilk hedefimiz. Bunu için çok çalışıyoruz.
Ürün Değişim Garantisi
Tüm ürünlerimizde ücretsiz olarak değişim yapabilirsiniz.